);
+90 216 709 75 02 info@premiumdanismanlik.com

Sağlık Turizmi Nasıl Alınır? Avantajları Nedir?

Reklam/Tanıtım ve Pazarlama Desteği Nedir?

Tüm dünyada rekabetin giderek arttığı sağlık turizmi pazarında sizi diğerlerinden bir adım öne taşıyacak unsur; hiç kuşkusuz yapacağınız reklam tanıtım ve pazarlama faaliyetleridir diyebiliriz. 

Bununla birlikte bu tür yatırımlar hemen somut bir sonuca dönmediği ya da öncelikli giderler arasında görülmediği için işletmeler tarafından genellikle önemsenmiyor yahut sürekli erteleniyor. Ancak unutmamak gerekir ki;  bir işi ne kadar iyi yaparsanız yapın eğer yeterince tanıtamıyorsanız hiçbir şey yapmamış sayılırsınız.

Reklam/Tanıtım ve Pazarlama Faaliyetleri ile Bir Adım Öne Çıkın

Durumun önemine daha makro bir pencereden bakabilen T.C. Ticaret Bakanlığı, medikal turizm alanında faaliyet gösteren işletmelere geri ödemesiz olarak verdiği reklam/tanıtım ve pazarlama desteği ile söz konusu işletmelerin bu alanda alacağı aksiyonun yükünü hafifletmeyi ve Türkiye sağlık turizmini bir dünya markası haline getirmeyi hedefliyor. 

Yazımızın devamında aşağıdaki soruların cevapları vererek sağlık turizminde reklam/tanıtım ve pazarlama teşviki ile ilgili merak edilen konulara açıklık getirmeye çalışacağız.

  • Sağlık Turizmi Reklam/Tanıtım ve Pazarlama Desteği Nedir?
  • Sağlık Turizmi Reklam/Tanıtım ve Pazarlama Desteği Nasıl Alınır?
  • Sağlık Turizmi Reklam/Tanıtım ve Pazarlama Teşvikinin Avantajları Nelerdir?

Kurumsal veya bireysel olarak yaptığımız hizmetin veya bir ürünün geniş kitlelere duyurulmasında, sağlıklı bir marka imajı oluşturulmasında ve nihayetinde mali girdiye dönüştürülmesinde sabır ve disiplinle yürütülen reklam/tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin katkısı sanıldığından da büyüktür.

Özellikle her geçen gün kıyasıya bir rekabete sahne olan sağlık turizminde ayakta kalmanın yegane yolu reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinden geçer. Ancak; işletmeler, daha fazla uluslararası hastaya ulaşmanın çeşitli yollarını ararken bütçelerini de düşünmek durumunda kalıyorlar. Bu noktada, Bakanlıkça verilen sağlık turizmi teşvikleri; özellikle reklam, tanıtım ve pazarlama alanında işletmelere çok büyük avantajlar sunuyor.

Sağlık Turizmi Reklam Teşvikleri İşletmelere Avantajlar Sağlıyor

Reklam, tanıtım ve pazarlama desteği, yurt dışına yönelik olarak hazırlanan geleneksel ve dijital reklam materyallerinde oldukça geniş bir yelpazede yararlanıcı işletmelere avantajlar sağlıyor:

  • Basılı tanıtım araçları
  • TV ve radyo reklamları
  • İç ve dış mekan tanıtımları
  • Tanıtım filmi/demo yapımları
  • Web sitesi ve sosyal medya tasarımı
  • Arama motoru ve sosyal medya reklamları

Bu çeşitlilik; işletmelerin reklam, tanıtım ve pazarlama desteğine olan ilgisini de artırmış oluyor.

Sağlık Turizmi Reklam Alanlarında Yapılan Harcamaların Ne Kadarı Destekleniyor?

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Sağlık Turizmi Teşvikleri kapsamında; reklam, tanıtım ve pazarlama alanlarında yapılan harcamaların %60’ı, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından 5 yıl süreyle muayenehane ve poliklinikler için yıllık en fazla 2.404.000 TL, diğer yararlanıcı işletmeler için yıllık en fazla 12.023.000 TL TL’ ye kadar geri ödeniyor. 

Söz konusu destek oranı; reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin belirlenen hedef ülkelere yönelik olması halinde %10 daha artırılarak toplam %70 oranında geri ödeniyor.

Türkiye Sağlık Turizminde Hangi Ülkeler Hedefleniyor?

Türkiye sağlık turizminde hedeflenen ülkeler arasında;  Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Gana, Gürcistan, Hollanda, İspanya, İsrail, İsveç, Kanada, Katar, Kazakistan, Kuveyt, Mısır, Nijerya, Norveç, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Rusya Federasyonu, Senegal, Sudan, Suudi Arabistan, Ukrayna, Umman, Bahreyn, Cezayir, Bosna Hersek, Kenya gibi farklı coğrafyalardan çok sayıda ülke yer alıyor.  Ulaşım olarak oldukça avantajlı bir konumda olan Türkiye’nin bu potansiyeli karşılayacak çağdaş teknik altyapısı ve uzman ekipleri de bulunuyor.

Ek bir bilgi olarak; özel tanıtım giderleri kapsamında yurt dışında gerçekleştirilecek faaliyetler için faaliyetin başlangıç tarihinden en az 1 ay önce ön onay başvurusu yapılması gerekiyor. Çünkü ön onay verilmeyen reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri desteklenmiyor.

Premium ile hayallerinize her zamankinden daha yakınsınız

Uluslararası sağlık turizmi sektöründe bir dünya markası olmayı hedefleyen Türkiye ile birlikte büyümek isteyen tüm sağlık işletmeleri reklam, tanıtım ve pazarlama alanında sunulan bu fırsatı iyi değerlendirerek hayallerini gerçekleştirebilir. 

Burada önemli olan destekten en doğru zamanda en verimli şekilde nasıl yararlanacağınızdır. İşte bu noktada Premium’dan Teşvik Danışmanlığı alarak hedeflerinize nokta atışı yapabilirsiniz. Premium ile hayallerinize her zamankinden daha yakınsınız.

Premium Teşvik Danışmanlığı için Hemen Teklif Alın